História prsteňa

21.10.2015

Čo symbolizuje prsteň?

Prstene sú pre nás v dnešnej dobe  samozrejmosťou, aj keď sa tieto nádherné šperky dávajú s láskou málokto vie aký majú vlastne význam.  Prstene by mali symbolizovať večnosť medzi dávajúcim a prijímajúcim. Otvor prsteňa je symbol brány, ktorá vedie k javom. Okruh prsteňa je večnosť, ktorá symbolizuje začiatok bez konca. 

Zaujímavosťou je aj to, že každý náš prst symbolizuje niekoho z našich rodinných príslušníkov. Palec symbolizuje rodičov, ukazovák súrodencov, prostredník nás samich, prstenník nášho životného partnera a malíček naše deti.

Málo z nás vie aj to, ako vlastne prstene vznikli. Prvá zmienka o prsťeňoch pochádza už zo starovekého Egypta. Boli to Egypťania, ktorí tvrdili, že cez prstenník ľavej ruky prechádza žila do srdca. Odvtedy sa považuje štvrtý prst na našej ruke za prstenník a prsteň na ňom sa považuje za symbol manželského sľubu. V týchto dávnych časoch sa však prstene nevyrábali z drahých kovov a drahokamov ale z rastlín z ktorých sa vyrábali kruhy, ktoré znamenali nekonečnosť a večnosť.

Až v stredoveku sa začali vyrábať prstene z rozličných materiálov ako napríklad železo, meď, striebro, zlato a práve materiál vyjadroval bohatstvo a postavenie toho kto prsteň nosil. Boli to väčšinou členovia kráľovských rodín, ktorí nosili pečatné prstene s vygravírovanými erbmi svojho rodu. Tieto prstene sa dedili z pokolenia na pokolenie.

Prstene sa začali nosiť z rôznych dôvodov ako napríklad magického, náboženského, rodového, potvrdenie manželského sľubu či ako dar milovanej osobe.  Ľudia verili, že pokiaľ bude človek nosiť prsteň, zabráni sa tomu, aby jeho telo opustila duša. Prsteň bol tiež svojho času znamením, že jeho nositeľ je otrok a podľa prsteňa sa poznalo, kto je jeho pánom.          

                                                                                                                                                                                                                                                  V Starovekom Ríme bolo nosenie prsteňov veľmi obľúbené a nosili ho len veľmi bohatí ľudia. Nosenie prsteňa bolo symbolom autority, bohatstva či vysokej pozície.

Snubné prstene sa stali povinnými od roku 860 nášho letopočtu, keď pápež Mikuláš I. vydal dekrét, na základe ktorého  sa snubný prsteň stal povinným symbolom potvrdenia svadobného zámeru.  Dekrét tiež požadoval , aby bol tento prsteň zo zlata ako symbol obety zo strany budúceho manžela.

Našťastie sa tento dekrét dodržiava dodnes a dnešné prstene už nie sú vyrábané z vlasov, stebiel trávy, rastlín alebo motúzov, ako tomu bolo v dávnych časoch, ale z nádherných kovov s drahými kameňmi, ako platina, titán, biele zlato, žlté zlato, zafíry, diamanty, rubíny a smaragdy.