Oceľové šperky - užitočné informácie

22.11.2011

Oceľové šperky sa vyrábajú z kvalitnej nehrdzavejúcej chirurgickej ocele

Oceľové šperky sa vyrábajú z kvalitnej nehrdzavejúcej chirurgickej ocele, ktorá je dostatočne pevná, odoláva korózii, je hypoalergénna a takmer ju nemožno poškriabať. Aj vďaka týmto vlastnostiam sú dnes oceľové šperky také populárne a vyrábajú sa z nej retiazky, náramky, prstene, náušnice a mnohé iné druhy šperkov.

 

                                                                           

Pokiaľ sa o oceľové šperky normálne staráte a nevystavujete ich vyslovene špinavému prostrediu, čisteniu sa na dlhú dobu vyhnete. Pokiaľ by predsa nastala situácia, že sa Vám oceľový šperk trochu zanesie, nemusíte mať obavy z jeho umývania vo vode. Obvykle postačí šperk poriadne prepláchnuť čistou vodou, prípadne použiť trochu mydla a šperk je opäť ako nový. Pri čistení oceľových šperkov sa však vyhnite použitiu iných chemických prostriedkov ako mydlo. Oceľový prsteň je lepšie pred umývaním riadu zložiť z prsta, aby sa nedostal do kontaktu s čistiacimi prostriedkami.

Pri šperkoch z chirurgickej ocele, ktoré sú zdobené kamienkami (prstene, náušnice, prívesky, náramky) buďte pri čistení opatrnejší. Voda môže spôsobiť uvoľnenie kameňov a následné vypadnutie. Opatrnejší buďte aj pri oceľových šperkoch, ktoré sú kombinované s inými kovmi, napríklad vrstvou mosadze, ktorej žltá farba pripomína zlato. V tomto prípade je starostlivosť o daný oceľový šperk náročnejšia a je potrebné sa riadiť odporúčaniami pre daný kov.

Pokiaľ sa chystáte navštíviť kúpele, kde termálna voda obsahuje síru odporúčame šperky z chirurgickej ocele (aj tie, ktoré nie sú zdobené kamienkami) nechať doma, pretože oceľ a síra spolu nepôsobia dobre.

V neposlednom rade dbajte o svoje zdravie. Nie je vhodné nosiť v jednom uchu viac náušníc a ozdôb z chirurgickej ocele, nakoľko ich váha môže preťažiť a poškodiť chrupavku a tkanivo ucha.