Strieborné šperky

22.11.2011

Striebro je ušľachtilý kov bielej farby, ktorý má zo všetkých kovov najlepšie vodivé vlastnosti.

Vďaka jeho vysokému lesku a skvelej kujnosti je v klenotníctve obľúbeným materiálom. Spolu so zlatom a meďou je jedným z najstarších a najdlhšie používaných drahých kovov. Striebro má široké spektrum využitia. Využíva sa napríklad na výrobu strieborných šperkov (retiazky, náramky, prstene, náušnice, prívesky a iné), výrobu mincí, jedálenského riadu, ale je využiteľným aj v elektrotechnike (CD, DVD), pri výrobe zrkadiel, zvonov , stomatológií ako aj vo fotografickej technike. Chemický značka striebra je Ag - latinsky Argentum.

Rýdzosť striebra                                  

Rýdzosť striebra vyjadruje podiel drahého kovu v zliatine a uvádza sa v tisícinách obsahu kovu. V súčasnosti sa v klenotníctve využíva zliatina rýdzeho striebra a medi a to spravidla v pomere 92,5% Ag (striebra). Tento pomer sa označuje značkou 925/1000, nazývame ho  tiež sterlingovým striebrom. Práve tento typ  zliatiny je najčastejšie používaným. Rýdze striebro je tvrdšie ako zlato.

Punc

Strieborné šperky musia byť podľa zákona opuncovné Štátnym puncom Slovenskej republiky, ktorý udeľuje Puncový úrad SR alebo štátnym puncom krajín EU pri hmotnosti nad 3g/kus.

Cena striebra

Strieborné šperky sú spravidla lacnejšie ako šperky vyrobené zo zlata. Rovnako ako ceny zlatých šperkov, aj ceny strieborných šperkov sa pohybujú v rôznych cenových kategóriách. Záleží predovšetkým od vypracovania šperku, od toho, či majú špeciálnu povrchovú úpravu a v neposlednom rade od toho, či sú na šperku aj vzácne kamene.

Starostlivosť o strieborné šperky

Striebro je síce na čistom vzduchu stále, ale vplyvom poveternostných podmienok, znečisteného ovzdušia, alebo vplyvom chemických látok (parfém, lak na vlasy, a pod.), či dokonca reakciou na kontakt s ľudským potom oxiduje. Prejavuje sa to tým, že šperk mení pôvodnú lesklú farbu za matnú a akoby očernel. Tento nedostatok sa však dá správnym čistením veľmi ľahko odstrániť.

Sčernievanie strieborných šperkov je prirodzená vlastnosť striebra. Oxidovaniu strieborných šperkov môžeme aj zabrániť a to zakúpením šperkov so špeciálnou povrchovou úpravou - rhódiované šperky. Táto látka (rhodium) zabráni šperku, aby očernel. Rhodium patrí medzi platinové kovy a jeho cena je dokonca 3x vyššia ako rýdze zlato. Je známy svojou tvrdosťou, odolnosťou voči oderu a zároveň vysokým leskom, nečerná. Vďaka jeho vlastnostiam sa veľmi často využíva pri povrchovej úprave strieborných šperkov. Ďalej sa odporúča uchovávať každý šperk samostatne v krabičke alebo v zamatovom vrecúšku. Dôležité je tiež zabrániť priamemu kontaktu striebra s chemickými látkami, ktoré napomáhajú oxidácii striebra. Strieborné šperky sa neodporúča nosiť pri kúpaní v mori, bazéne a termálnych kúpeľoch. Šperky vyrobené zo striebra sa odporúča pravidelne leštiť, najmä pred tým, ako dôjde už k samotnému sčernaniu.

Existuje hneď niekoľko spôsobov ako sa dá striebro čistiť:

1. Jedným spôsobom, ako čistiť striebro pomocou osvedčených receptov, je napríklad čistenie pomocou zubnej pasty

2. Ďalším spôsobom, ako čistiť strieborné šperky je zabaliť ich do alobalu a dať vyvariť do vody s kypriacim práškom atď.

3. Posledným spôsobom, ktorý my DOPORUČUJEME je zakúpenie prípravku špeciálne vyvinutého na čistenie striebra v drogérií či u klenotníka, ktorý Vám ochotne poradí, ako  daný prípravok použiť. Postačí však aj preštudovanie pribalenej informácie v balení. Medzi takéto výrobky patria jemná čistiaca tkanina, tekuté roztoky alebo krémy určené výhradne na čistenie striebra.

Striebro sa zvyčajne neláme, ale je nutné dávať pozor, aby nedošlo k jeho ohnutiu. Ak by sa nám nejakým spôsobom predsa ohol strieborný šperk, väčšinou je možné ho opatrne ručne vrátiť do pôvodného stavu. Treba však dávať pozor, aby sme klenot neznehodnotili, prípadne nezlomili. Strieborné retiazky a náramky, ktoré sú vyrábané lisovaním, teda nie sú vytvorené zo samostatných očiek, je potrebné pred spaním skladať.