Vzory retiazok

15.04.2013

Aký vzor retiazky nosíte Vy?

 V dnešnej dobe je na trhu so zlatými a striebornými šperkami množstvo vzorov náramkov a retiazok, ktoré majú svoje pomenovanie. Existuje veľa univerzálnych vzorov, ktoré sú vhodné tak pre dámy, ako aj pre pánov. V predaji sú však aj motívy, ktoré sú určené výlučne pre dámy.

Univerzálne vzory retiazok

V klenotníctve existujú vzory retiazok a náramok, ktoré sa vyrábajú tak v pánskych rozmeroch ako aj dámskych. Tieto vzory sa nazývajú tiež univerzálne.

Medzi univerzálne vzory retiazok určite patrí azda najznámejší vzor – Figaro. Tento motív vzniká striedaním troch krátkych a jedného dlhého očka.

Ďalším univerzálnym vzorom, ktorý je takisto obľúbený u žien ako u mužov je Pancier.  Tento motív je vyrobený z rovnakých, oválnych, plochých očiek.

Ručne pilovaný vzor je vyrobený z rovnakých oválnych očiek, ktoré sú na stranách spilované na hranato. Z diaľky očká vyzerajú ako hranaté.

Obľúbeným univerzálnym vzorom je tiež Rombo. Tento motív je tvorený spájaním dvojitých očiek, ktoré spolu vytvárajú veľmi pekný, netradičný motív.

Kráľovský vzor patrí medzi najvýnimočnejšie vzory. Môže mať hranatý, alebo oválny tvar.

 

 

Dámske vzory retiazok

Veľmi obľúbeným dámskym vzorom je Valis. Je to hustý, točený vzor, ktorý sa využíva tak pri retiazkach ako aj pri náramkoch. Valis môže byť rovnakej hrúbky po celej dĺžke, alebo sa môže smerom k stredu rozširovať. V tomto prípade hovoríme o kónickom Valise.

Jemne točený vzor dámskych retiazok a náramkov sa volá Singapore.

Lisovaná retiazka vyrobená z plochých, často viacfarebných očiek sa nazýva tiež „Žiletka“.

Jemná, hladká retiazka, ktorá je vhodná najmä na nosenie s príveskom sa volá Lanko.

Rolo je dámsky vzor retiazky alebo náramku, ktorý je zložená z rovnakých guľatých očiek.