Zlaté šperky

22.11.2011

Zlato je ušľachtilý veľmi kujný a stály kov známy už od stredoveku.

V prírode sa vyskytuje hlavne v rýdzej forme. Chemická značka zlata je Au a latinský názov je Aurum.

Zlato sa využíva hlavne pri výrobe šperkov ako sú retiazky, náramky, prstene, náušnice, prívesky, kravatové spony, manžetové gombíky, ale uplatnenie našlo aj v elektronike. V porovnaní s ostatnými kovmi, je zlato odolné voči bežným chemickým vplyvom - teda nikdy nezhrdzavie. Používa sa vo forme zliatin so striebrom, zinkom, niklom, meďou či paládiom. Rýdze zlato je príliš mäkké a preto nie je praktické pri zhotovovaní šperkov.

Rýdzosť zlata

Obsah zlata v zliatinách, alebo takzvaná rýdzosť zlata sa vyjadruje v karátoch. Rýdzosť jedného karátu znamená, že vzácny kov (zlato) tvorí 1/24 hmotnosti zliatiny. Preto 24 - karátové zlato je rýdze zlato obsahujúce 24/24 (99,99%) čistého zlata. Modernejšie označovanie je pomocou tisícin hmotnosti. Zlaté šperky sú vyrábané z deväť, štrnásť a osemnásť karátového zlata. U nás je najpoužívanejšie 14 karátové zlato 585/1000, kde podiel čistého zlata je 58,5%.

Punc

Všetky zlaté šperky musia byť označené Štátnym puncom, ktorý vydáva Puncový úrad SR. Úrad skontroluje rýdzosť zlata na všetkých šperkoch, ktorých hmotnosť prevyšuje 0,5g/kus a následne ich označí. Zlaté šperky bez puncového označenia výrobca nesmie predávať.                                                                            

Starostlivosť o zlaté šperky

Rovnako ako strieborné šperky, tak aj zlaté šperky, ktoré nosíme denne, nám časom tzv. zájdu a stratia svoj pôvodný lesk. Existuje množstvo domácich rád na ich čistenie, ako napríklad čistenie pomocou bavlnenej handričky namočenej v roztoku jedlej sódy s vodou alebo handričkou namočenou v liehu a mnohé iné. K čisteniu môžete použiť buď staršiu kefku na zuby, alebo bavlnenú handričku.

Existujú však aj špeciálne roztoky vyrobené špeciálne na čistenie zlatých šperkov, do ktorých naše klenoty namočíme. Sú vhodné najmä na veľmi členité šperky, ktoré je nemožné vyčistiť handričkou. Tento roztok sa dostane aj do tých častí šperku, ktoré sú inak nedostupné. Všetky prípravky určené k čisteniu zlatých šperkov sa dajú zakúpiť v zlatníctve.

Ďalšou variantov sú handričky či vatové tampóniky napustené čistiacim roztokom.

Nezabúdajte, že doma môžeme čistiť len tie zlaté šperky, ktoré nemajú kamene alebo perly.

Najdôkladnejšie je však čistenie odborníkmi v zlatníctve, preto ODPORÚČAME využiť práve túto metódu čistenia zlatých šperkov.