Medzinárodný deň žien

27.02.2014

Vedeli ste, že medzinárodný deň žien...

... je sviatok, ktorý vznikol ešte v roku 1910 na ženskej konferencií v Kodani? Práve tam vznikla prvá myšlienka oslavovať Medzinárodný deň žien. Dátum 8. marec bol stanovený na počesť veľkého štrajku 40 000 krajčírok textilných závodov v New Yorku, ktorý sa konal v roku 1908. Krajčírky bojovali proti 10-hodinovému pracovnému času, nízkym platom a zlým pracovným podmienkam. 

 

Nemecko, Švajčiarsko a Rakúsko boli prvé krajiny, kde sa konal MDŽ a to už v roku 1911. V roku 1912 ho oslavovali aj v cárskom Rusku.

 

V roku 1975 bol Medzinárodný deň žien oficiálne uznaný OSN. 

 

Na Slovensku (v tej dobe ešte ČSR) sa prvý MDŽ konal v roku 1921. O rok na to nadobudol masový charakter. Posledný Medzinárodný deň žien sa konal v roku 1938. Počas druhej svetovej vojny bol zrušený. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený. K typickým kvetinovým darom patril červený karafiát, pravdepodobne zvolený pre červenú farbu a jeho dostupnosť a trvácnosť. Dary typické pre MDŽ boli obrusy, uteráky, jenské misy alebo iné bytové a kuchynské doplnky.

Červený karafiát bol kedysi typickým kvetinovým darom na MDŽ

 

V dnešnej dobe, keď sú obchody plné tovaru, ktorý je pre nás už samozrejmosťou, by ste zrejme s podobnými darmi neočarili. Pokiaľ si však chcete uctiť ženy vo svojom okolí, darujte im niečo naozaj ženské, darujte im šperk.

 

Krásne jemné náušnice zo 14 karátového zlata zaručene potešia každú dámu

 Skutočne krásny prívesok zo 14 karátového žltého zlata je vhodným darčekom ku dňu žien
 

 Každú dámu určite poteší tiež jemný zlatý prstienok zdobený bielymi zirkónmi

http://www.korai.sk/au7-00463